اطلاع از تاریخ یعنی اطلاع از هویت

[ad_1]

تاریخ و چگونگی شکل گرفتن و یا ادامه روند زندگی نشان دهنده هویت و بیان کنند شخصیت اند. گاهی اوقات آدم چیزی را نمی داند و یا خیال می کند می داند ولی بعد متوجه می شود که چنین نیست. من به دو واقعه از برنامه راز در شبکه چهار سیما اشاره می کنم  که برایم جالب بود و بر حسب اتفاق دیدم.

اول اینکه وقتی عبدا لکریم قاسم در عراق روی کار می آید و اظهار می کند که منافع نفتی کشورش باید صرف مردم شود آمریکائیان را خوش نمی آید و برنامه ترور وی را طراحی می کنند. در تیمی که صدام حسین به عنوان اجیر امریکا مأمور این کار می شود در وهله اول موفق نمی شود. و او به کشور مجاور فرار می کند و بعد در برنامه دیگر او را آهسته آهسته بر سر کار می آورند و می شود آنچه که شد.

دوم اینکه تشکیل دولت عربستان سعودی از 1932 همزمان با تشکیل شرکت آرامکو توسط امریکائیان برای استخراج نفت در سال 1930 در عربستان است همچنان که در ایران با انگلیس بوده است. میهمان برنامه می گفت اگر چه سند مشخصی در دست ندارد ولی ظهور دولت عربستان با آن شیوه ای که به وجود آمد قطعا بدون اطلاع امریکا نبوده و انگلیس هم از آن خرسند نبوده.و از این رو می بینیم که همواره از آن زمان رابطه امریکا و عربستان محکم و مستحکم بوده است.

حال نقش هر دو را پس از انقلاب اسلامی ازجانب صدام و عربستان نسبت به ایران به خوبی مشاهده می کنیم.
نکته دیگری که قابل ذکر است گفته دکتر سروش در بعضی سایت ها بود مبنی بر اینکه ما نسبت به تاریخ معاصر کشور خود کاملا بیگانه ایم و اگر از هویت رجال یک قرن قبل کشور از بسیاری سوال کنند نمی توانند درست پاسخ دهند. البته این درست است و ما نسبت به تاریخ، زبان و هویت خود اطلاع درست نداریم و اگر هم اطلاعات می گیریم اطلاعات دست چندم است و این یعنی فراموش کردن هویت.

علاوه بر تاریخ و تاریخچه، شناسنامه مکان ها گاه بخشی از تاریخ می شود. مثلا در تهران از پارک لاله چه اطلاعی در دست است، قبلا چه نامیده می شده و چه نامهائی عوض کرده است، یا میدان مخبر الدوله یعنی چه و یا یوسف آباد چرا یوسف آباد است. پیشنهاد این است که همچنان که برای اماکن تاریخی شناسنامه ای تهیه می شود برای اماکن عمومی همچون پارک ها و جنگلها و یا اماکن مشابه اگر نامگذاری هائی برای آن صورت می گیرد تاریخچه مختصری از آنچه گذشته است برای اطلاع مردم نصب شود و در بیلبورد ها و یا صفحات تبلیغاتی در کنار معرفی های پر زورق و برق اجناس خارجی!! از این اطلاعات هم برای مردم پخش کنند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *